Reggel a csapat másik fele elindult hozzánk, mától ők is itt alszanak. Amíg megérkeztek elmentünk reggelizni. Ez az utolsó szállásunk, itt leszünk vasárnapig és itt nincs reggeli.
Erre a helyre esett a választásunk, fine dining Tibald Tours módra 😁
Ez pedig a reggeli:
Állati jó volt, hihetetlen, hogy mit művelnek egy ilyen járda széli bódéban. Friss buci, a húst ott sütötték, zöldség és valami szósz. Tökéletes reggeli. Mellette volt egy leveses is, azt azért egyelőre kihagytuk, nem láttuk hol tudnának mosogatni. Azért nálam is van egy határ, de azért el tudok képzelni olyan helyzetet, hogy ilyen helyen is eszek 😊
Utána beültünk ide kávézni:
Bal szélen a reggelizőnk, utána a leveses a piros székekkel, végül a kávézó |
Két utcakép:
Megjöttek a többiek és lefoglaltunk a Cu Chi alagutas túrát. Pár óra múlva jött értünk egy busz, felvettünk még néhány embert a városban és elindultunk az alagutakhoz. Az idegenvezetőnk már a buszon megosztott sok információt a vietnámi háborúról, ami 21 évig tartott, ebből az amerikai jelenlét 1965-től 73-ig. A háború során 58e amerikai katona halt meg és több millió vietnámi (a wiki oldal amit belinkeltem 1 millió katonát és további 2 millió civilt említ, az idegenvezetőnk pedig 5 milliót mondott, akár hogyan nézzük, ez nagyon durva). Az alagútrendszer nagyjából 250 km hosszú, de csak kb. a fele maradt meg és három szintje van: 3, 6 és 10 méter körüli szintekkel. Nagyjából 10e ember lehetett lent egy időben akik egy naptól akár egy hétig is a föld alatt voltak. Ez egy komplett föld alatti hálózat, rejtett lejárókkal, körülötte de még bent is csapdákkal. Nagyon alacsony, kb. 80-100 cm csak a magasság, de bent vannak nagyobb terek is. Parancsnoki szobák, konyha de még "kórház" is. A levegő ellátást hosszú bambuszokkal oldották meg amik ki voltak vezetve a felszínre. De volt füst kivezetés is a konyhákból, megtévesztésként egy helységből több csövön keresztül több helyen, így nehéz volt azonosítani, hogy honnan jött a füst.
Információ megosztás folyamatban |
A cél előtt megálltunk egy helyen, ahol háborús sebesültek illetve azok gyerekei dolgoztak. A harcok során rengeteg mérget vetettek be, amitől nagyon sokan megbetegedtek, de sok esetben még a gyerekeik is fogyatékossággal születtek. Ők készítenek itt mindenféle dísztárgyakat, igazán szépeket. Képeket, vázákat mindenféle méretekben, de vannak használati tárgyak is, bortartó, zsebkendőtartó stb. A boltban ezeket viszont nem lehetett fotózni.
És akkor megérkeztünk a Cu Chi alagutakhoz. Először megnéztük a makettet, ezen jól láthatók a szintek:
Bombatölcsér |
Itt pedig bemutatták az álcázott lejárót:
Amint lesüllyedt az ember, lényegében semmit nem lehetett látni a lejáróból. Csak faleveleket a földön.
Timko ki is próbálta:
Ez itt az egyik csapda, egy billenő ajtó. A gödörben hegyes bambuszokkal, amik sok esetben be is voltak kenve valamivel ami fertőzést okoz:
Ez pedig itt egy olyan nyílás ami mögött bambuszon keresztül jut levegő az alagútba:
Lejáratok:
Ezek pedig további csapdák, be is mutatták a működésüket. Lefelé kinyíló ajtók, összezáródó hegyes tüskékkel, oldalról, átfordulós, mindenféle.
Ez itt egy ajtó csapda, az ajtó berúgása után egy lengő vassal, rajta csomó hegyes tüskével találta magát szembe a katona:
Makett arról, ahogy a vietnámiak újrahasznosítják az amerikai bombák repeszeit, ebből is tüskéket gyártottak:
Autógumiból gyártott papucsok, amiből volt olyan verzió is ami fordított lábnyomot hagyott:
De az álcázásnak sok más módszere is volt, pl. az elfogott vagy lelőtt amerikai katonák ruháját szétvágták és szétszórták a levegőző nyílások körül. Ezzel tévesztették meg a kutyákat akikkel próbálták kiszagoltatni az alagutak nyílásait.
Ez pedig már az a lejárat amit ki lehet próbálni. 100 méteres a teszt szakasz, ahonnan 20 méterenként lehet kijönni:
Baromi alacsony, nekem nagyon szenvedős volt benne menni. Ráadásul iszonyat pára is volt, kis klausztrofóbiámmal pedig jobbnak láttam az első kijáraton kijönni.
Ezt a képet Ádám csinálta, ő végigment:
És Timko is végigment, ez itt a 100 méteres kijárat:
Nagyon érdekes hely, érdemes volt megnézni.
Elindultunk vissza a busszal, de elég lassan haladtunk, brutál dugó volt ma mindenhol. A bulinegyedhez közel szálltunk ki, lefoglaltuk a holnapi Mekong delta programot és nekimentünk az estének. Október 31 van, félelmetes, hogy milyen halloween-i bulik mentek, iszonyat embertömeggel.
Beültünk egy étterembe és ugyan megfogadtuk, hogy nem rendeljük túl magunkat, ez ma nem (sem) sikerült 😆
A vacsora után a többiek elindultak a szállásra, mi Ádámmal kerestünk egy masszázs helyet, az eddigi legpuccosabbat és egyben legdrágábbat sikerült megtalálni. Cserébe az egyik legjobb volt.
A városban lényegében lehetetlen közlekedni, így gyalog mentünk vissza a szállásra, ami kb. fél óra volt. Út közben láttam egy olyan jó éttermet, a járdára voltak kirakva asztalok és csak helyiek ettek ott. Még invitáltak is minket, kár, hogy nem sokkal előtte ettünk. Na majd holnap 🙂